Solar Sistemlerde Şarj Kontrol Cihazı Nedir?

Yenilenebilir enerji sistemlerindeki enerjiyi depolamak için kullanılan akülerin verimli olmasını sağlayan, onların enerji düzeylerini kontrol eden, ters akımları önleyen cihaza solar şarj kontrol cihazı denir. Şarj kontrol cihazı, akü ve panel arasında  bulunur. Solar sistemlerde elde edilen enerjinin depolanması çok önemlidir. Sahip olduğu transistörler sayesinde akü gerilimine izin vermeyen bir sistemi vardır. Solar şarj regilatörü diye de adlandırılan bu sistem, akünün tipine göre çeşitlenmektedir. Temel çalışma prensibi, akünün aynı akımla şarj olmasını sağlamak ve tam dolduğunda voltajı kesmek üzerinedir. İlk ortaya çıktığında mekanik röleli sistemler olarak çalışırken sonrasında PWM (Pulse Width Modulation – darbe genişlik modülasyonu) ve MPPT (Maximum Power Point Tracker – azami güç noktası izleyici) olarak ikiye ayrılan çeşitlere sahip olmuştur. Aşırı ve dengesiz şarj, solar sistemler için tehlikelidir. Bu yüzden şarj kontrol sistemleri çok önemlidir.

PWM Solar Şarj Kontrol Cihazı nedir? Solar Şarj Reğülatörü Nedir?

Güneş enerjisiyle elde edilen elektrik sistemleri için kullanılan şarj kontrol cihazıdır. Güneş panelleri içinden gelen voltaj ile akünün voltajını eşitleme ve aküyü yüksek voltajdan korumayı sağlar. Akü dolduğunda akımı keser. Sürekli ölçümleme yaparak sonraki göndereceği voltajı belirler. Bu anlamda solar sistemlerin güvenliğini sağlaması açısından çok önemlidir. Akü dolarken kayıplar yaşanabilir. Bu kayıplar küçük yerler için çok önem arz etmez. Bu yüzden daha düşük elektrik ihtiyacı olan yerlerde tercih edilebilir.

MPPT Solar Şarj Kontrol Cihazı nedir?

Bu regilatörler, maksimum güç noktasını belirleyerek voltajı aküye göre ayarlarlar ve gücü sabit tutarlar. Aynı zamanda şarj akımını da yükseltebilirler. Hızlı şarj imkanı sağlar. PWM regülatörlerde olduğu gibi, akünün dolum dengesini sağlar ve dolduğunda akımı kesmek gibi görevleri vardır. Enerji kayıpları olmadığı için büyük elektrik ihtiyaçlı yerlerde tercih edilir. Ama buradaki sıkıntı da maliyetin daha yüksek olmasıdır.

Güneş Enerjisi Sisteminde Şarj Kontrol Cihazı Seçerken Dikkat Edilecekler

 • -PWM veya MPPT devrelerinden hangisinin kullanılacağına karar vermek Ali Atalı bu kararı verirken akülerin yedek amaçlı bulundurulduğu sistemlerde PWM; Verimliliğin en üst seviyede olmasını istediğiniz sistemlerde MPPT devresi kullanmayı ekonomik açıdan ve randıman açısından tavsiye etmektedir. Güneş panellerinin toplam çıkış gerilimi, kısa devre akım değeri ve akü grubunun toplam gerilim miktarı bu seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken şeylerdir. Ama en doğrusu işi uzmanına bırakmak olacaktır. Ali Atalı bunun önemine değinerek doğru akü seçimi için bilinçli kullanıcı olup işi uzmanına bırakmanın en doğru karar olacağını söylemektedir. Ekonomik ve randıman açısından MPPT tavsiye ederken yedek olarak da PWM yi öneren Atalı, bu konuda en doğru yönlendirmeyi yaparak atalienerji.com adresini önermektedir.

 • ISCC : Güneş panelinin kısa devre akımı (A)

 • SP : Güneş paneli sayısı

 • ICCC : Şarj kontrol cihazının şarj akımı

ISCC X SP X 1.25 çarpımını ikiye böldüğümüzde elde ettiğimiz sonucun ICCC den küçük olması gerekmektedir. Solar şarj kontrol cihazında amper seçimi bu yüzden çok önemlidir.

Solar şarj kontrol cihazı tavsiyesi için danıştığımız Ali Atalı, yanlış seçilmiş şarj kontrol cihazlarının, solar sistemlerde yangınlara neden olduğunu belirtip bu seçimin ne denli önemli olduğunu vurgulamaktadır. Voltajın düşmesiyle meydana gelen akülerden panellere olan akım akışının neden olduğu yangınlar yüzünden voltaj düşme koruması olan cihazları tercih etmenizi önermektedir. Bu konuda ayrıntılı bilgi için atalienerji.com adresiyle irtibata geçebilirsiniz.

Solar Sistemlerde Şarj Kontrol Cihazı Ne İşe Yarar

 • Solar sistemleri ters akımdan korur.

 • Gece panellerin aküleri boşaltmasını engeller

 • Solar sistemleri Düşük voltajdan korur.

 • Voltaj değeri düştüğünde akımı keser.

 • Ayarlanabilir ışıklandırma kontrolü sayesinde aydınlatmanın istenilen vakitte çalışmasını sağlamanıza imkan tanır.

 • LCD ekran sayesinde kontrolü görsel olarak izleme imkanına sahip olmanızı sağlar.

 • 2 V gerilime sahip tam şarjı için 14-14.5 V civarında gerilime ihtiyacı vardır. Bunu ayarlamak şarj kontrol cihazının görevidir. Amper hesabı yapan bir mantığı vardır.

Solar Sistemlerde Şarj Kontrol Cihazı Fiyatları

Şebekeden bağımsız off grid fotovoltaik solar enerji sistemlerinde kullanılan şarj kontrol cihazları solar sistemler için çok önemli bir işleve sahiptir. Bu açıdan dikkatli bir seçim yapmak çok önemlidir. Bu seçimi yaparken ihtiyacınıza uygun bir sisteme sahip olmak için güler yüzlü hizmet anlayışıyla size yardımcı olacak uzman kişilerden yardım almak en doğru seçim olacaktır. Bu anlamda tüm sorularınıza cevap bulabileceğiniz, uygun fiyatlı solar şarj cihazları ve kaliteli solar şarj cihazları için atalienerji.com ile iletişime geçiniz. Solar şarj kontrol cihazı ayarları konusunda da yardımcı olacak olan Atalı Enerji, her türlü solar sistem ihtiyacınızda güvenerek destek alabileceğiniz bir firmadır. Ayrıca solar şarj kontrol cihazı arızası için de teknik destek sağlayan firma güler yüzlü ve müşteri odaklı anlayışla hizmet vermektedir.

2021 solar şarj kontrol cihazı fiyatları için adresiniz atalienerji.com. olsun