İnverter Nedir? Solar İnverter Ne işe Yarar?

DC kaynaktan aldığı gerilimi işleyerek sabit veya değişken genlik ve frekanslı AC gerilim elde etmek için güç elektroniği devrelerine inverter denir. İnverter, bir güç dönüştürme aksamıdır. Yani, inverterler, solar sistemlerin ürettiği enerjiyi kullanılabilir enerjiye çeviren sistemlerdir. Ali Atalı’ya göre solar sistemlerin en önemli parçalarından biri inverterlerdir. Inverterin sahip olduğu MPPT özelliği çok öenmli bir özelliktir. Bu özellik sayesinde panelin değişken voltaj – akım çarpımı sürekli maksimum düzeyde tutulur ve güç çıkışı en üst düzeye gelir. Bu anlamda Fotovoltaik enerji üretim sistemleri için doğru inverter seçimi oldukça önem kazanmaktadır.

Solar Sistemlere İnverter Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kurulacak fotovoltaik sistemin sahip olduğu güce göre inverter seçimi yapılması gerekmektedir. Bu konuda yasal izinler alarak bir plan yapılmalıdır.

  • Kurulum yüzeyinin durumu da inverter seçiminde önemlidir. Genellikle çatı ve açık arazide kurumları yapılabilen inverterler için alan uygunsa güç artışı imkanı da sağlayabilmektedir. Bu konuda Atalı, çatı uygulamalarında gölge yaratan faktörlere dikkat edilmesi gerektiğini özellikle belirtir. Bu yüzden de çanak anten, paratoner ve benzeri etkilerden uzak bir yerde kurulum yapılması tavsiyesinde bulunur.

  • Fotovoltaik sistemin hangi bölgede kurulduğu da invertör tercihini etkileyen faktörlerdir. Bilindiği gibi solar sistemlerin performansına mevsimsel koşullar direkt etki etmektedir. Bu yüzden de planlama yaparken kurulacak olan sistemin tüm yıl boyunca yüksek performanslı çalışmasına uygun planlama yapmak gerekmektedir. Kurulacak coğrafi konumun özelliklerine göre seri bağlı panel adedi değişim gösterecektir. Ali Atalı’ya göre Özellikle dar MPPT voltaj aralığına sahip inverterlerin sıcaklık farklarının yüksek olduğu bölgelerde dikkatli planlanması gerekmektedir.

Solar Sistemlerde İnverter Çeşitleri

Dizi Inverterler

DC giriş gerilimlerinin izin verdiği ölçüde r panellerin seri bağlandığı inverterlerdir. Bu sistemde her bir FV dizini invertere doğrudan bağlanır.

Ali Atalı, doğru inverter kullanımının önemini hatırlatarak ev içi uygulamalarda, 2-5 kW aralıklarında 230 V tek fazlı; 5 kW üstünde de 400 V üç fazlı olarak kullanım imkanı olduğunu söyler. Yine Atalı, Endüstriyel ve santral sistemlerde 30 -33 kW AC çıkış gücündeki dizi inverterlerin kullanıldığını belirtir.

Merkezi Inverterler

Merkezi inverterler, panellerin DC korumanın yapıldığı bağlantı kutularında birleştirildikten sonra invertere bağlandığı sistemlerdir. Bu sayede de daha büyük panel grupları tek merkezden yönetilebilmektedir. Ali Atalı, merkezi inverterlerin alçak gerilim voltaj değerlerinin de farklı olduğunu hatırlatır ve merkezi inverterin alçak gerilim voltaj seviyesine göre üretilmiş trafodan geçerek orta gerilim şebekesine bağlantısının yapıldığını belirtir.

Buradan yola çıkan Ali Atalı şu tavsiyelerde bulunur:

-Küçük sistemlerde dizi inverter kullanımı uygundur

– Ticari ve santral uygulamalarında Dizi ve Merkezi inverter kullanımı uygundur

-Büyük santral uygulamalarında Merkezi inverter kullanımı uygundur.

Ali Atalı bir rüzgâr türbini ve fotovoltaikten oluşan hibrid güç sistemi için, hem şebekeye paralel hem de şebekeden bağımsız olarak çalışabilen bir inverter sisteminin de mümkün olduğuna değinerek darbe genişlik modülasyonu kullanarak bir mikrodenetleyici yardımı ile PWM darbeleri üretmenin de mümkün olduğunu belirtmektedir. Gelişen teknolojinin solar sistemler içinde mucizeler yaratacağına da değinen Atalı, çağın gerekliliği olan yenilenebilir enerji sistemleri üretimine bir an önce dahil olmayı tavsiye etmektedir.

Evlerimizde, işyerlerimizde kullanacağımız solar sistemler sayesinde çevrenin korunmasına bireysel olarak katkıda bulunabilecek olup aynı zamanda da hem kendi ekonomimizi hem de ülkenin ekonomisini etkileyen bir adım atmış olacağız. Bu açıdan solar sistemler ve yenilenebilir enerjiler hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak çok önemlidir. Bu konuda ciddi bir altyapıya sahip olan ve sizlere hizmette kusur etmeyecek bir firma olan atalinerji.com. tüm solar ve fotovoltaik sistemlerde sizlere yardımcı olmaya hazırdır.

Solar sistemlerin ürettiği enerjiyi kullanılabilir enerjiye çeviren sistemler olan inverterlere de ulaşabileceğiniz atalinerji.com. size ihtiyacınıza göre uygun fiyatlı solar inverter satın alım ve kurulum işlemlerinde yardımcı olacaktır.

Atalı Enerjiden sahip olacağınız inverterler, zengin iletişim arayüzüne ve güncelleme sürüm şemasına sahiptir, rahat, esnek ve kullanışlı ve kolay bakım olanakları sunan bir yapıdadır. Güvenlik ve Güvenilirliğinin donanım ve yazılım koruması ile sağlandığı inverterler ihtiyacınıza göre farklı özelliklerde donanıma sahip olabilmektedir. Güneş paneli inverter hesabı yapıp sizin kullanacağınız alana göre solar inverter fiyatlarını belirleyen bir işleyişe sahip olan Atalı Enerji size her daim en iyi ve en kullanışlı solar paketleri sunmayı amaç edinmiş bir firmadır.

Gelişen teknolojiler paralelinde değişime hazırsanız gelin tanışalım.