Güneş Enerjili Sulama Sistemleri

Güneş enerjili sulama, mevsimsel olarak sulamaya ihtiyaç duyulan zamanlarda solar sistemler vasıtasıyla yapılan sulama tekniğidir. Jeneratör, traktör ya da şehir elektriğine göre daha az maliyetli ve doğaya zararı daha az olan bir sistemdir. Bu sistemde dalgıç pompa, paneller, pano ve depo bulunmaktadır.

Tarımsal Sulamada Güneş Enerjisi Kullanma

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi, ülkelerin rağbet gösterdiği, hızla yaygınlaşan ve teknolojiyle gelişen sistemlerdir. Bunun sebebini Yenilenebilir Enerjiler isimli makalemizde açıklamıştık.

Solar sistemler ile elektrik üretimi uygulamaları ise çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Bu da her geçen gün maliyetlerin azalması demektir. Güneş enerjili sulama sisteminin faydaları nelerdir? sorusunu güneş panelleri üzerine çalışan Ali Atalı’ya sorduk.

  • Hepimizin bildiği üzere Dünya’nın en pahalı benzinini kullanan ülkelerdeniz. Dolayısıyla bu tarım sektörü için çok büyük bir problemdir. Özellikle de dizel jeneratör kullanan tarımcılar için. İşte jeneratör yerine fotovoltaik destekli pompaların kullanılması bu masrafı düşürecektir. Yapılan araştırmalar bu tasarruf oranını %4,6 olarak belirtmektedir.

  • İnsanoğlu yüz yıllardır çevreye zarar vermektedir, bilinçsiz kullanımlar ve yanlış politikalar yüzünden gezegenimiz artık iflas etme noktasına doğru hızla yaklaşmaktadır. Artan felaketler de bu iflasın ön belirtileridir diyebiliriz. Bu yok oluş sürecini yavaşlatmak, yine insanlığın elindedir. Ali Atalı’ya göre artan dünya nüfusu ve teknolojiye paralel olarak artan enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla fosil enerji kaynaklarının yerine yenilenebilir ve çevre dostu enerji kaynakları kullanmak zorundayız. Solar sulama da bunlardan biri.

  • Ali Atalı’ya göre, güneş enerjili sulama yaptığımızda sürdürülebilir bir dünya için atılan adımlara destek olmuş oluruz. Ve bizden sonraki nesle daha yaşanabilir bir dünya bırakabiliriz.

  • Güneş enerjili tarımsal sulama sistemlerini kurulması ilk bakışta çok maliyetli gelse de Atalı’ya göre, ilk yatırım maliyetinden sonraki süre daha ekonomiktir. Özellikle bu sistemlerin işletme ve bakım maliyetlerinin oldukça düşük olması, yakıt maliyetlerinin sıfır olması sebebiyle zaman içerisinde ilk yapılan masraf kat be kat karşılanmaktadır. Atalı bu konuda tüm maliyetin ortalama 6 yılda karşılandığını, geri kalan dönemin hep tasarruf olduğunu belirtmektedir.

  • Atalı’ya göre 30 metreye kadar olan yükseklik değerleri için güneş enerjili sulama sistemleri oldukça ekonomik ve çevreyi koruyan bir yapıdayken yükseklik değerleri arttıkça güneş enerjili sulama sistemleri ekonomikliğini kaybetmektedir.

  • Taşınabilir oldukları için farklı kullanım alanlarının sulama ihtiyacını giderebilmeleri de önemli bir özelliktir. Hatta sadece tarla sulama ve tarımsal faaliyetler için değil, farklı enerji ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla da kullanılabilmeleri, solar enerjili sulama sistemlerinin çok fonksiyonlu kullanımını bize göstermektedir.

Solar Dalgıç Pompa Sistemi Nasıl İşler?

Solar pompa sürücüsü vasıtasıyla panellerdeki elektriği dalgıç pompaya ileten ve bu sayede su çıkartmayı sağlayan sistemin adıdır. Bu sistemde akü yoktur. Çünkü depolanması gereken bir elektrik ihtiyacı yoktur. Var olan bir dalgıç pompanızı dilerseniz solar dalgıç pompa olarak kullanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey doğru adrese ulaşmak. atalienerji.com solar pompa ihtiyacınızda da size en uygun fiyatlı solar dalgıç pompa hizmetini sunacaktır.

Sulama Çeşitleri nelerdir? Solar sulama çeşitleri

Tarla için güneş enerjisi temin ettiğinizde istediğiniz sulama yöntemiyle bunu birleştirmeniz mümkündür. Yağmurlama, damlama, buhar istediğiniz sistemi solar sulama haline dönüştürmek mümkündür.

Güneş enerjili damla sulama nedir?

Bilindiği gibi damla sulama ülkemizdeki su tüketimini yarı yarıya indiren bir sistemdir. Bitkilere zarar vermeden köklerine damla damla su vermeyi hedefleyen bu sistem, güneş enerjisiyle çalıştığında hem elektrik hem de su tasarrufu sağlamaktadır.

Solar Sulama Sistemi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sulama solar enerji sistemleri, kullanılacak alanın niteliklerine göre farklı özellikler içermektedir. Bu yüzden de güneş enerjili sulama sistemi maliyetleri değişebilmektedir. Sulama paketleri genel olarak; güneş paneli, güneş enerjili sulama pompası sürücüsü, korumalı çelik galvaniz pano kablo ve konnektörler içermektedir.

Güneş enerjili sulama sistemleri, bölgenin iklim özellikleri, yapılacak tarımdaki bitkinin su ihtiyacı, sulama sisteminin özellikleri ve su kaynağıyla ilgili özelliklere göre farklı performanslar göstermektedir.

Güneş Enerjili Sulama Sistemlerinin Ömrü Ne kadardır?

Elbette ki kullanım ve arazi şartlarına göre değişebilir sayılardır. Fakat genellikle,  güneş panellerinin ömrü 30 yıl, pano içi elektroniğin ömrü 10 yıldır. Zaten matematiksel bir hesap yapıldığında ilk on yılda yatırım maliyeti çıkmış olacaktır. Pano içi elektriğin de kurulum maliyeti içindeki değerinin onda bir olduğu düşünülürse 10. yıldan sonrası hep kar demektir.

2021 Tarım Bakanlığı Hibe ve Desteklerinden Nasıl Faydalanabilirim?

Bu konuda gerekli açıklamayı ulusal kanallardan öğrenebileceğiniz gibi atalienerji.com ve sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Kendi Ürettiğimiz Solar Sulama Sistemi Elektriğini Satabilir miyiz?

Ali Atalı’ ya göre elbette ki bu konudaki resmi prosedürleri aştığınızda elektriği satabiliriz. Peki nedir bu prosedürler? Öncelikle TEDAŞ onaylı çağrı mektubu almanız gerekmekte ikinci olarak da proje oluşturulması lazımdır.

DC Sulama Sistemi Nedir?

İnverter ya da sürücü olmadan doğrudan enerjinin kuyuya pompalanması sistemini ifade eder. Çok derin olmayan kuyularda tavsiye edilen bu sistem düşük maliyet ve enerji kaybının azalması açısından avantajlıdır.

Solar enerji sistemlerinde devlet politikaları çok önemlidir. Eğer devlet yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını desteklerse daha düşük maliyetlere kurulabilmesi sağlanacak ve tüm toplumun yenilenebilir enerji kaynaklarına ulaşması kolaylaşacak bu sayede de hem insanlar, hem ülkeler hem de dünya çok şey kazanacaktır. Yenilenebilir enerjinin kullanılması demek, geleceğe sürdürülebilir çevre bırakmak demektir. Damla sulama yöntemini solar yöntemlerle birleştirip bahçe sulama işlerinde kullanmanız demek çocuklarımızın geleceğine yapılmış bir yatırım demek.

Ali Atalı bu konuda son olarak, Türkiye gibi güneş anlamında şanslı bir ülkede tarımla uğraşanların önceliğinin güneş enerjili sulama sistemi projesi ile tanışıp bu sisteme geçmesi gerektiğini söyler. Güneş enerjili sulama sistemi güç hesabı bilinçli ellerde yapılması gereken bir hesaptır. Eğer siz de tarımsal faaliyetlerdeki masraflarınızı azaltmak ve çocuklarınıza yaşanabilir bir doğa bırakmak istiyorsanız en uygun fiyatlı güneş enerjili sulama sistemleri için atalienerji.com adresinden bize ulaşabilirsiniz. Bu adres, Türkiye’deki güneş enerjili sulama sistemleri ve diğer yenilenebilir enerji kaynakları sistemlerinin tek adresidir. Güneş enerjili sulama sistemleri hibe desteği 2021 sayesinde artık siz de rahatlıkla bize ulaşabilir, çevrenin korunmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Solar sulama sistemi fiyatları için ve en uygun fiyatlı solar sulama sistemine sahip olmak istiyorsanız atalienerji.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.