Elektrikli Çit Cihazı

Elektrikli Çit Cihazı Nedir? Elektrikli Çit Cihazların Seçimi ve Özellikleri Nelerdir?

Bünyesindeki güneş panelleri ve aküsü sayesinde elektrik üretebilen, bu elektriği çitlere yollayıp koruyucu olarak kullanılmasını sağlayan portatif cihazlara elektrikli çit cihazı denir. Elektrik şebekesinin olmadığı noktalarda 2 gün güneş görmeden çalışabilen bu sistemler, genellikle tarlalarda, bahçelerde ve kamp alanlarında tercih edilmektedir. Hem yaban hayvanlarından koruyup hem de enerji üreterek bunu kendi kendine başarabilen mükemmel bir sistemdir.

12 volt veya 220 volt besleme kaynağından aldığı enerjiyi yükselterek 500 Volt veya üzeri bir voltaj değerinde depolayan ve sonrasında bu enerjiyi özel tasarlanmış trafo ile 6000 volttun üzerine yükseltebilen bir yapısı vardır.

Kısa Devreye Dayanıklı Elektrikli Çit Cihazı Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ali Atalı’ya göre, elektrikli çit cihazlarının çıkış enerjisi çok önemlidir. Transfer edebildiği enerji miktarı ne kadar çoksa o kadar iyidir denilebilir. Aklınıza o halde niye daha fazla enerjiye sahip olan elektrikli çit cihazı üretilmiyor? Sorusu gelebilir. Bu sorunun cevabını yine Atalı’dan aldık. Atalı’ya göre devletin bu konuda koyduğu bir standart var. Bu standarda göre 500 ohmluk bileşendeki enerji darbesi, 5 joule’den fazla olamaz. Ayrıca bu yüksek maliyet getirecek bir çaba olacaktır. Yenilebilir enerji sistemlerinde temel amacın düşük maliyet olduğu düşünülürse şuan için bu avantajlı değildir. Ama hızlı teknolojinin neler getireceğini hep birlikte göreceğiz.

Ali Atalı’ya göre burada önemli olan bir diğer konu da yaban elektrikli çit cihazlarının üzerinde yazan enerji miktarıyla çitlere verdiği enerjinin aynı olmasıdır. Çünkü bazen bu yanlış anlaşılmalara neden olabilmektedir. Üzerinde yazan rakam aslında depolanabilen kapasite miktarıdır. Önemli olansa bunu çitlere ne şekilde yansıdığıdır. Çite yansıyan enerji yeterli olmazsa elektrikli çit cihazı işlevini göremeyecektir. Düzenli olarak çitlere gönderilen enerjinin, yüksek gerilimli olması gerekmektedir. En az 51 volt üzerinde bir gerilim oluşacak ki çarpma gerçekleşebilsin.

Tabi ki bu seçimde, kullanılacak alanın özellikleri ve korunmak istenen canlının gücü de etki eden bir faktördür. Ali Atalı’ya göre, amacına uygun bir çit sistemi kurabilmek için, cihazın yüklü değeri ve uçları boş değerinin kullanılacak alan ve caydırma işlemi için gerekli olan miktarlarda olması çok önemlidir.

Darbe zamanlamasının elektrikli çit sistemine etkisi düşünüldüğünde, sürekli olan bu işlemde aradaki zamanın en az bir saniye olması uygun görülmektedir. Hatta bir saniye bile çok önerilmez çünkü bir saniyede hayvan toparlanıp kaçamaz. Madem doğayı korumakta kararlıyız, yenilenebilir enerjilerin savunucusuyuz o halde bu süreyi uzun tutup canlılara zarar vermeden amacımıza ulaşmalıyız. Bu yüzden bu süre ayarlanırken standartlara dikkat edilmeli ve aynı anda birden fazla çit cihazı kullanılmamalıdır.

 

 

 

Elektrikli Çit Cihazlarında Karşılaşılabilecek Olumsuzluklar

  1. Elektrikli çit teline hayvanlar tarafından verilen zarar neticesinde tellerin toprakla temas etmesi sonucu oluşan kısa devre sorunu olabilmektedir. Bazen bu elektriksel kontak, yani kısa devre, bir ot yüzünden bile olabilmektedir.

  2. Elektrikli çit cihazlarının aşırı yüke maruz kalması sonucu arıza oluşabilir.

  3. Bazı cihazlarda var olan alarm sisteminin, elektrikli çitin çalışmasını durdurması sonucu sistemin arızalanması gibi bir sorun yaşanabilir.

Elektrikli çit cihazı, yabani hayvanları yaşamsal alanlardan uzaklaştırmak için kullanılan ve kendi elektriğini kendi üreten bir nevi solar sistemdir. Var olan aküsü sayesinde enerji devamlılığı sağlayan elektrikli çit cihazı, kullanılma amacına ve kurulacak alana göre uygun enerji imkanıyla donanım sağlanmalıdır. Bu açıdan bakıldığında elektrikli çit cihazlarını doğru yerden temin etmek çok önemlidir. Bu konuda Ali Atalı tüm çiftçileri uyararak rastgele, araştırılmadan alınıp kullanılan elektrikli çit cihazlarından randıman sağlanmadığını hatta istenmeyen sonuçlar doğurabileceğini söylemektedir. Hem doğayı koruyup hem de hayvanların olumsuz etkisinden koruyacak tek sisteme atalienerji.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Elektrikli Çit Cihazlarında Sıkça Sorulan Sorular

Elektrikli Çit Cihazlarının ömrü ne kadardır?

İyi bir bakım ve sağlıklı bir kullanımla bu cihazlar uzun yıllar işinizi görebilmektedir. Bu konuda net bir süre vermek imkansızdır. Bulunulan alandaki yabanılların büyüklüğü, kullanım koşullarına uygun bir kullanım sağlanıp sağlanmadığı ve kısa devre problemi yaşanma sıklığı bu süreyi uzatıp kısaltabilmektedir.

Elektrikli çit cihazı, nerelerde kullanılır?

Bağ, bahçe, kamp alanı, çiftlik evi, askeri alanlar, konsolosluklar ve hapishanelerde kullanılmaktadır.

Elektrikli çitleri, başka çitlerle birlikte kullanmak mümkün mü?

Bu yapılabilir hatta yapılması tavsiye de edilir. Özellikle kırsal alanlarda daha etkin bir kullanım için tavsiye edilen bir yöntemdir.

Elektrikli çitler, telefon televizyon sinyallerini etkiler mi?

Evet eloktromanyetik dalgalar yaydığı için etkiler ama bu etki, uygun kurulum yapıldıysa çok büyük bir etki olmayacaktır. Önemli olan kurulumda, haberleşme kablolarına paralel olmamasına dikkat etmek, çitlerle ev arasındaki mesafenin 10 metreden az olmaması ve çitlerin topraklanmasının galvanizi çubuklarla yapılmasına dikkat etmek önemlidir.

Elektrikli Çitler Yangına Sebep Olur mu?

Yüksek voltajlı tellerin çit enerjilendiriciye çok yaklaşması durumunda küçük bir kıvılcım olabilir. Ama bu kıvılcım yangın çıkartacak düzeyde değildir. Ama yine de özellikle kırsal alanlarda önlem alınması gerekir. Ali Atalı’ya göre elektrikli çit cihazının yanında yanıcı maddeler bulundurmamak gerekir.

Elektrikli Çit Cihazları İnsana Zarar Verir mi?

Elektrikli çit cihazları sonuçta bir canlı olan hayvanları uzaklaştırmak için oluşturulmuş bir sistemdir. Canı acıtan ve irkilmenize neden olan bir etkisi vardır. Ama ölüm ya da yaralanmalara sebep olmaz. Bu konuda standartlara uygun kullanım ve uyarı levhaları asılarak insana olan tehlikesi azaltılabilir.

Ne yazık ki bazıları elektrikli çit cihazını iş yeri güvenliği için kullanmakta bu da istenmeyen sonuçlara neden olmaktadır. Aralıksız verilen voltlar şoka giren insanın toparlanmasına izin vermeyeceği için yaralanma ve ölümlere neden olabilmektedir.

cihazın değerleriyle caydırma işlemi için gerekli olan miktarların uygun olmasına dikkat edilen, kısa devre korumalı, alarm ve renkli uyarı sistemine sahip olan bir elektrikli çit cihazı, aynı zamanda, elektrikli çit cihazı fiyatları ve en uygun elektrikli çitler için tek adres