Genel

Güneş Enerji Santrali Invertörlü Trafo Nedir? Özellikleri Nelerdir?

No Comments

Trafo, güneş enerjisi santrallerinde enerjiyi depolamak ve transferini sağlamak için kullanılan sistemlerdir. Bu sistemlerdeki trafolara invertörlü trafo denmektedir. Trafolar, ülkedeki enerji dağıtım kurumlarının belirlediği elektrik ve enerji iletimi dağıtımı alt yapı standartlarına uygun olmalıdır. Solar enerji santrallerinde üretilen elektrik trafolarda depolandığında, ülkenin elektrik ihtiyacını gidermede önemli bir etkiye sahiptir.

Güneş Trafosu Nedir?

Güneş trafosu, güneş ışığından en iyi şekilde faydalanmayı ve bu ısının depolanmasını sağlayan sistemlerdir. Bu sebeple, güneş ışığı alma potansiyeli çok yüksek olan yerlerde kurulur. Bu yüzden Türkiye’de özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Akdeniz’de kurulan çok sayıda trafo vardır.

Yenilenebilir enerjiler konusunda daha önce bahsetmiştik. Yenilenebilir enerjiler, yaşadığınız çevreyi koruyarak doğa dostu bu tür alternatif enerjiler sağlarlar. Trafo da yenilenebilir enerji kaynaklarındandır. Güneş ışınlarındaki enerji trafolarda elektrik enerjisi olarak depolanmaktadır.
Depoların maliyeti çok yüksek olmadığı için iyi bir yatırımdır. Ayrıca kurulum aşamalarının da kolay olması trafoyu iyi bir yere koymaktadır.

Güneş Trafosu Neden Kullanılır?

Güneş enerjisinin değerlendirilmesi konusunda iyi bir alternatif olan trafo, elektrik enerjisini depolayıp satma işlevi gördüğü için ekonomik gelişmeye katkıda bulunur.

Doğal kaynakların kullanımı son zamanlarda tüm Dünya’nın gündeminde olan konulardır. Yenilenebilir enerjilerin kıymeti her geçen gün daha da iyi anlaşılmakta ve tüm Dünya bu konuda çalışıp gelişmeleri takip etmektedir. Güneş enerjisi trafosu da bu anlamda sürdürülebilir çevreye hizmet eden bir sistemdir.

Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz  bu aşamada son derece şanslı bölgelerden biri olarak karşımıza çıkar. Özellikle Gaziantep’te kurulan ve her geçen gün yaygınlaşan trafolar, ülke ekonomisi açısından ciddi kazançlar sağlamaktadır.
Trafo sistemi, genellikle büyük firmalar ya da şirketler tarafından tercih edilmektedir.

Güneş Trafosu Enerji Tasarrufu Sağlar Mı?

Trafolar enerjinin depolanmasına ve sonradan kullanılıp satılmasına yardımcı olan sistemlerdir. Trafolar sayesinde oldukça ciddi bir Yenilenebilir bir enerji kaynağı olduğundan dolayı doğaya zarar vermez ve sürdürülebilir çevreye hizmet eder. Üstelik depolanan elektrik satılabildiği için de karlı bir uygulamadır. Özellikle Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da ciddi bir güneş potansiyeli vardır ve bu bölgelerde trafo çok ciddi bir yatırım olmaktadır.

Köşk Nedir? Güneş Trafosu ve Köşk

Köşk, güneş tarlaları uygulamalarında enerjiyi iletmek amacıyla kullanılması zorunlu olan sistemlerdir.

Köşk ana toplama panosu (AC voltajı ve akımın bir noktada toplanmasını ve trafoya iletilmesini sağlayan ekipman), trafo (380 volt AC’yi istenen voltaja ulaştıran ekipman), giriş-çıkış hücresi (enerji şebekeye ulaştırılmadan güvenlik için kontrolünü yapan ekipman) ve kesici hücre (çalışan enerjiyi güvenlik amaçlı kesen ekipman ) gibi ekipmanlardan oluşmaktadır.

Köşk araziye uygulanacaksa yapısının betonarme kalıptan oluşması gerekmektedir. Yapı,

bu kalıp üzerine yerleştirilir. Köşkü çatıya uygulayacaksanız trafo ve OG alt yapısı kullanılarak enerji iletilir.

Güneş Trafosu Fiyatları

Güneş trafosu yenilenebilir enerji kaynaklarından azami derecede faydalanmayı sağlayan fotovoltaik bir sistemdir. Kurumu kolaydır ve ilk kurulum masrafını kısa sürede çıkartabilmektedir. Bu açıdan güneş trafosu fiyatları sonucuna değer bir yapıdadır. Özellikle güneşi yoğun alan bölgelerde karlı bir yatırımdır. Uygun fiyatlı güneş trafosu alışveriş, kurulum ve bakımında Atalı Enerji yanınızda. Kaliteli malzeme iyi işçilikle üretilen trafolar için atalienerji.com adresiyle iletişime geçebilirsiniz. Güler yüzlü hizmet anlayışına sahip firmamız her türlü hizmette size yardımcı olmaya hazırdır.

Yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretme fikri fosil yakıtların egemenliğine son verecek bir yapıdadır. Herkesin bu konudaki gelişmelere açık olması ve gelişmelere bireysel de olsa katkı sunması gerekmektedir. Siz de güneş enerjisi trafosu kurdurmak istiyorum diyorsanız ya da güneş enerjisi trafosunu kimler kurar diye soruyorsanız cevabı sayfamızda bulabilirsiniz. Atalı Enerji güneş enerjisi trafo hizmetiyle sizlerle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir