Solar enerji paketleri, güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren sistemlerdir. Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisi, hem en ucuz hem de en kolay sahip olunabilecek bir enerji türüdür. Ali Atalı’ya göre ülkemizin enerji ihtiyacına ciddi anlamda çözüm olabilecek bu solar paketler,  evinizde, hobi bahçenizde, işletmenizde, karavan, tekne gibi birçok alanda kullanım imkanı tanımaktadır.

Solar enerji paketleri, güneş panellerinin emdiği güneşi, elektrik enerjisine dönüştürme mantığına dayanmaktadır. Biriken enerji, inventer sayesinde kullanılabilecek elektriğe dönüşmektedir. Bu sayede de çok geniş bir alanın elektrik ihtiyacı karşılanabilmektedir. Ayrıca var olan aküsü sayesinde enerji depolanabilmekte, sonraki kullanımlar için hazır olmaktadır. Solar sistemlerdeki kendi elektriğini üretip depolama mantığı, fosil atıkların kullanımının azalması konusunda bir adım olup ülkemizin gelişmesi ve dünyanın geleceği için çok önemli bireysel adımlardır.

Güneş Enerjisi

Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisi, 1973-1974 yılları arasında yaşanan enerji krizinin ardından yaygınlaşmış sistemlerdir. Güneş enerji sistemleri kullanımı yaygınlaştığında dünyanın ihtiyacı olan enerjinin neredeyse iki katını karşılayabilmektedir. Üstelik de çevre dostu olarak.

İşte Ali atalı bu konuda bizlere düşen görevin solar sistemleri kullanmak suretiyle bu üretim miktarını artırmak olduğunu söylemektedir. Özellikle ülkemizde şehirleşme hızının artması ve endüstrideki gelişmeler nedeniyle enerji ihtiyacı önemli bir mesele haline gelmiştir.

Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre elektrik ihtiyacı, 1973-1995 yılları arasında her yıl %9 oranında artmaktadır. Bu artış, bizi her geçen gün enerji anlamında dışa bağımlı hale getirmektedir. Dolayısıyla hem kendi aile ekonomimiz, hem ülkemizin ekonomisi hem de Dünya’nın geleceği açısından bu talebe karşı bizim de bireysel çözümler üretmemiz gerekmektedir. Al atalı, özellikle Türkiye gibi güneş anlamında şanslı bir ülke için güneş enerjisini dolayısıyla solar sistemlerin öneminden bahsederken Türkiye’de yılda 2640 h güneş enerjisi elde edildiğini söyleyerek bu söylediklerini kanıtlamaktadır. Ama ne yazık ki sahip olunan güneş enerjisi potansiyelinin etkin bir şekilde kullanıldığı söylenemez.

Güneş Enerjisinin Tarihçesi

Edmond Becquerel 1839 yılında platin tabakalar üzerinde yaptığı çalışmalarla  fotovoltaik etkiyi keşfedip solar enerji sistemlerinin temelini atmıştır. Daha sonra 1883 yılında Charles Fritts selenyum ve altın kullanarak güneş ışığını elektriğe dönüştüren ilk solar hücreyi üretmiştir. 1954 yılında da dünyada bol miktarda bulunan iyon yüklü silisyum ile güneş pilleri oluşturularak bugünkü güneş pili teknolojisinin temelleri atılmıştır.

Güneş Enerjisi ve Diğer Yenilebilir enerji Kaynakları

Solar Sistemlerde Melez Sistem, yenilenebilir enerji kaynaklarının birlikte uyumlu kullanılması anlamına gelmektedir. Ali Atalı, güneş panelleri ve rüzgar türbinlerinin birlikte kullanıldığında günlük enerji ihtiyacının tamamına yakınının karşılandığına dair çalışmaları da hatırlatarak yenilebilir enerji sistemlerinin önemini bir kez daha vurgulamaktadır. Bu açıdan bakıldığında önümüzdeki dönemlerde yenilenebilir enerji konusundaki teknolojilerin gelişmesiyle birlikte güneş enerjisinden elde edilecek enerji miktarının artacağına da değinerek bizleri bu teknolojinin gerisinde kalmamak adına uyarmaktadır.

Solar Sistemlerin Enerji Üretme miktarı

Solar paketlerin içerikleri modellere göre değişse de en genel anlamda paket içerikleri şu şekildedir:

  • Güneş Paneli

  • Jel Akü 

  • Modifiye Sinüs İnvertör

  • Şarj Kontrol Cihazı

  • Solar Kablo

  • Konnektör Seti

Setin içeriğindeki her şey bire bir elektrik üretimine hizmet etmekte aynı zamanda da bu elektriğin dönüştürülüp saklanmasını sağlamaktadır. Şarj kontrol cihazı sayesinde enerji kaybı ve arızaların önüne geçilmektedir. Şarj kontrol cihazı ile ilgili makalemizi okumadıysanız okumanızı öneririz.

Örneğin solar paket 750 W’luk bir sistem 8 Adet tasarruflu lambayı 7-8 Saat çalıştırabilmekte, aynı şekilde 60 ekran televizyonunun 7-8 Saat çalışmasını sağlayabilmekte, aynı anda küçük bir buzdolabının, cep telefonu, bilgisayar şarjı ve küçük ev aletlerini çalıştırabilmektedir. Bunlar solar sistemin özelliklerine göre değişen bir yapı göstermektedir. Atalienerji.com adresinden alacağınız solar sistemlerde ihtiyacınıza yönelik tercih imkanı sunulmaktadır.

Ali Atalı’ya göre, ülkemizde her hane elektrik üretim merkezine dönüştüğünde her ev, kendi ihtiyacı karşılayabilecek ve elde edilen enerji sayesinde ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlanacaktır. Üstelik Ali Atalı şirketi bünyesinde proje geliştirme, ürün tedariği, kurulum, danışmanlık, denetim, bakım-onarım, temizlik gibi hizmetler sunarak bir anlamda ülkemize olan borcunu ödediğini dile getirmektedir.

Siz de mini solar paket, ev için güneş paneli ihtiyaçları, solar paket fiyatları 2021 ve taşınabilir solar paketler için atalienerji.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Bulunduğunuz yere ve ihtiyaca göre solar paket hesaplama konusunda size en kaliteli ve en uygun hizmeti sunan Atalı Enerji, çevreye duyarlı sistemlerde daima yanınızda olan bir firmadır.

Özellikle ev içi güneş paneli ihtiyaçlarınız için tek adres olan Atalı Enerji, mini solar paket ya da hazır solar paket konularında da size yardımcı olmaktadır.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının ilk adımı olan solar paketler sayesinde elektriğinizi üretip saklayabilme şansına sahip olacak ve sürdürülebilir bir çevre için çalışmış olacaksınız. Gelecek nesillere güzel bir Dünya bırakmak bizim görevimiz. Solar sistemler sayesinde kurtulabileceğimiz fosil yakıt egemenliği, ülkemizin geleceği açısından ciddi bir önem arz etmektedir.